PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Wspomaganie kierownicy

  23 Czerwca 2017

 

W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie samochodu bez wspomagania kierownicy. Oprócz aut sportowych, właściwie każdy model pojazdu jest w nie wyposażony. Jazda samochodem nie musi wiązać się już z wyczerpującym wysiłkiem fizycznym i męczącymi manewrami skręcania. 

Układ wspomagania kierownicy jak sama nazwa wskazuje zaprojektowany został, by wspomóc nasze prowadzenie pojazdu. Nie tylko poprawia komfort naszej jazdy, ale i bezpieczeństwo. Nie musimy obawiać się, że w trakcie sytuacji wymuszającej na nas dokonanie niespodziewanego manewru, nie będziemy w stanie na czas odpowiednio ustawić kół pojazdu. Układ wspomagania kierownicy możemy podzielić na hydrauliczny, elektryczny i pneumatyczny. Dwa pierwsze rodzaje stosowane są najczęściej w samochodach osobowych, a w ostatni zaopatrywane są przede wszystkim samochody ciężarowe.

Hydrauliczne wspomaganie kierownicy montowane jest przede wszystkim w pojazdach osobowych, a cały układ oparty jest na pompie hydraulicznej. Pompa pracuje przez cały czas, bez względu na to, czy w danym momencie kierownica jest skręcana, czy nie. Dzięki wykorzystywanemu w układzie zaworze ciśnieniowemu, niezależnie od obrotów jednostki napędowej - utrzymywane jest wysokie ciśnienie. Układ ten bywa jednak wadliwy, najpowszechniejszą usterką jest zerwany pasek klinowy lub awaria pompy. Przyczynia się również do zwiększenia zużycia paliwa i jest dodatkowym obciążeniem dla silnika.

Elektryczne wspomaganie kierownicy jest nieco wydajniejsze od hydraulicznego. Jego główną zaletą jest również fakt, że nie obciąża silnika, a energia jest mu potrzebna tylko w trakcie wykonywania manewru skręcania i pobierana jest z alternatora. Układ elektryczny jest też prostszy w działaniu i rzadziej się psuje. Jeśli jednak zdarzy nam się awaria może być kosztowniejsza, bowiem najprawdopodobniej wymagana będzie wówczas wymiana całego zespołu elektrycznego.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.