Jak przygotować samochód do wyjazdu na ferie?

road-123925_1280Ferie ciągle trwają, a pogoda w górach dopisuje, aby wybrać się na zimowe szaleństwo. Jeśli macie w planach dłuższy wyjazd, warto przygotować odpowiednio swój samochód.

1. Akumulator
Jest to bardzo ważny element, bez niego daleko nie zajedziemy. Pamiętajmy, że przy temperaturze -20°C jego stan może spać nawet o połowę. Warto zadbać o to, aby nasz akumulator był ciągle naładowany do pełna.

2. Odpowiedni poziom płynów
Zawsze przed wyjazdem sprawdźmy stan płynów w samochodzie, nie zapomnijmy o zimowym płynie do spryskiwaczy oraz o tym, żeby wyposażyć się w ich zapasowe opakowanie.

3. Właściwy dobór ogumienia
Niby zima w pełni, ale jednak nie wszyscy pamiętają o tym, aby zmienić opony na zimowe. Pamiętajmy o tym, gdy tylko temperatura zacznie spadać, a na drodze zrobi się ślisko. Jest to jeden z najważniejszych aspektów podczas zimowej jazdy, ponieważ możemy zagrozić nie tylko sobie, ale też innym. Jeśli posiadamy w aucie opony zimowe pamiętajmy, aby skontrolować ich stan, poziom bieżnika i ciśnienie w kołach, adekwatne do obciążenia samochodu.

4. Wycieraczki
Śnieg, deszcz i ujemna temperatura sprawiają, że częściej musisz korzystać z wycieraczek. Sprawdź, czy Twoje aktualne wycieraczki są sprawne, a w dłuższą trasę, zabierz także drugą parę na zmianę.

5. Hamulce
Jadąc w góry, szczególnie zimą, nie możemy zapomnieć o odpowiednim stanie tarczy hamulcowych oraz klocków. Będą one zdecydowanie bardziej narażone i obciążone na górskich trasach. Warto też wyposażyć się w łańcuchy zimowe, ponieważ jeśli pogoda się pogorszy, to nie będziemy mogli jechać dalej. Jeśli wybieramy się za granicę, to warto pamiętać, że brak łańcuchów w takich krajach jak np. Austria, Włochy, Szwajcaria skutkuje mandatem.

6. Oświetlenie
Zimową porą dzień jest krótszy i szybciej się ciemni. Przed wyjazdem sprawdźmy stan naszego oświetlenia w samochodzie. Zainteresujmy się czy światła odpowiednio świecą i mrugają. Jeśli masz wątpliwości, wybierz się na kontrolę do warsztatu.

7. Drobiazgi
Jeśli zadbałeś już o wszystko z powyższej listy, pamiętaj o drobiazgach, które sprawią, że podróż będzie przyjemniejsza i bezpieczna. W zimie warto zabrać ze sobą skrobaczkę do szyb oraz zmiotkę. Zawsze miej przy sobie preparat do odmrażania zamków. Aby podróż była bezpieczna, zaopatrz się również w trójkąt, gaśnicę a także apteczkę.