PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Jak bezpiecznie przewozić narty samochodem?

  20 Grudnia 2016

Czas Świąt i Nowego Roku zbliża się wielkimi krokami, zaraz po nim rozpoczną się ferie zimowe. Dla wielu z nas, zarówno pierwszy jak i drugi okres, to idealny moment do wyjazdu w góry na narty czy snowboard. Sprzęt narciarski może być ekwipunkiem całkiem dużych rozmiarów, w szczególności jeśli wybieramy się całą rodziną. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na wygodne i bezpieczne przewiezienie samochodem sprzętu w miejsce wypoczynku.

1. Box dachowy

Box na dachu pojazdu, potocznie określany „trumną”, jest nie tylko najbardziej komfortowym sposobem przewiezienia bagażu, ale także najbezpieczniejszym (dla pasażerów i samego sprzętu). Ze względu na wielkość mamy możliwość przewiezienia w nim całkiem sporej ilości ekwipunku nie tylko zimą, ale też w czasie innych pór roku. Box może mieć pojemność od 300 do nawet 600 litrów, jego wielkość będzie dyktowana m.in. wielkością naszego samochodu. Przy zakupie należy kierować się również tym, z jakiego materiału box jest wykonany, od tego głównie zależy jakiej wagi rzeczy będziemy mogli w nim umieścić.

2. Bagażnik magnetyczny

To opcja tania, najłatwiejsza i najszybsza do zamontowania, uchwyty nie wymagają dodatkowych relingów. Jak sama nazwa wskazuje, działają na zasadzie przyciągania do blachy dachu, trzeba zatem upewnić się, że jego powierzchnia jest wystarczająco czysta i gładka. Ponadto należy bardziej zwracać uwagę na bezpieczeństwo, aby ani uchwyty, ani bagaż nie zostały np. skradzione. Wadą tego sposobu jest to, iż nie przewieziemy tak dużej ilości sprzętu, jak np. w przypadku boxu.

3. Tradycyjne uchwyty narciarskie

Sposób bardzo podobny do powyższego, jednak nieco bardziej stabilny. W tym wypadku do montażu uchwytów niezbędne będą np. belki bazowe lub relingi.

4. Wnętrze samochodu

Ze wszystkich sposobów ten będzie najmniej wygodny i bezpieczny, zwłaszcza gdy mamy też do przewiezienia walizki. Musimy tu przede wszystkim pamiętać o takim ułożeniu i przywiązaniu sprzętu, aby nie mógł on przesuwać się w samochodzie. Niektóre samochody są na tę okoliczność wyposażone w otwory w tylnym oparciu.

Istotną rzeczą podczas takich podróży jest prędkość, z jaką się poruszamy, w przypadku boxów czy bagażników zaleca się jej ograniczenie do około 130km/h. Gdy wybieramy się za granicę, dla pewności najlepiej sprawdzić jakie przepisy odnośnie przewozu sprzętu obowiązują w danym kraju.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.