PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Wycieraczki samochodowe. Jak i kiedy wymienić?

  23 Września 2016

Jesień to test dla samochodowych wycieraczek. Deszcz, pierwsze przymrozki, spadające liście mogą udowodnić, że ich stan jest niezadowalający. Jeśli nie chcesz o ich złej kondycji przekonać się w momencie, gdy będziesz ich naprawdę potrzebować, przeczytaj nasz poradnik.

Jeśli guma w twoich wycieraczkach jest wyszczerbiona i kruszy się, to znak, że wymagają one wymiany. Z pewnością nie będą też płynnie przesuwać się po szybie – powstaną smugi, a brud będzie się rozmazywał i skutkował złą widocznością podczas jazdy. Jeśli tylko zauważysz te oznaki, nie zwlekaj z ich wymianą.

Skąd wiedzieć jakie wycieraczki kupić? Sprawdź jaka jest zalecana długość piór w twoim modelu samochodu. Takie informacje z pewnością znajdziesz w instrukcji auta lub na opakowaniach wycieraczek. Ich odpowiednia długość jest bardzo ważna, gdyż gdy będą za krótkie ograniczą pole widzenia, a za długie mogą zahaczać o uszczelkę przedniej szyby i bardzo hałasować.

Wymiana wycieraczek jest bardzo prosta, jednak gdy robisz to pierwszy raz, może przysporzyć ci trochę trudności. Jak zrobić to krok po kroku? Najpierw podnieś ramiona do pozycji pionowej i naciśnij mały zatrzask na spodzie wycieraczki. Znajduje się on w miejscu styku wycieraczki z metalowym ramieniem. Gdy zatrzask się odblokuje, wyjmij wycieraczkę. Teraz możesz przystąpić do montowania nowych. W metalowym haku umieść plastikowy adapter, jednak nie wciskaj go do końca. Dzięki temu będziesz mógł zamontować w nim wycieraczkę. Gdy już ją umieścisz w adapterze, ciągnij ją w górę, aż usłyszysz kliknięcie. Teraz możesz już opuścić ramię na szybę. Pamiętaj żeby podczas wymiany wycieraczek nie potrącić ich – mogą odpaść na szybę i spowodować jej pęknięcie.

Aby wycieraczki mogły prawidłowo pracować, niezbędny jest płyn do spryskiwaczy. Kontroluj jego ilość, żeby wycieraczki na sucho nie porysowały szyby twojego samochodu. Nigdy nie dopuszczaj do rozwarstwienia w nich gumowego pióra. Jeśli nie chcesz, aby twoja przednia szyba była porysowana, na bieżąco kontroluj stan wycieraczek i nigdy nie zwlekaj ich wymianą. Mają one nie tylko wpływ na dobry stan twojego samochodu, ale też na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.