Wycieraczki samochodowe. Jak i kiedy wymienić?

drive-863057_1280

Jesień to test dla samochodowych wycieraczek. Deszcz, pierwsze przymrozki, spadające liście mogą udowodnić, że ich stan jest niezadowalający. Jeśli nie chcesz o ich złej kondycji przekonać się w momencie, gdy będziesz ich naprawdę potrzebować, przeczytaj nasz poradnik.

Jeśli guma w twoich wycieraczkach jest wyszczerbiona i kruszy się, to znak, że wymagają one wymiany. Z pewnością nie będą też płynnie przesuwać się po szybie – powstaną smugi, a brud będzie się rozmazywał i skutkował złą widocznością podczas jazdy. Jeśli tylko zauważysz te oznaki, nie zwlekaj z ich wymianą.

Skąd wiedzieć jakie wycieraczki kupić? Sprawdź jaka jest zalecana długość piór w twoim modelu samochodu. Takie informacje z pewnością znajdziesz w instrukcji auta lub na opakowaniach wycieraczek. Ich odpowiednia długość jest bardzo ważna, gdyż gdy będą za krótkie ograniczą pole widzenia, a za długie mogą zahaczać o uszczelkę przedniej szyby i bardzo hałasować.

Wymiana wycieraczek jest bardzo prosta, jednak gdy robisz to pierwszy raz, może przysporzyć ci trochę trudności. Jak zrobić to krok po kroku? Najpierw podnieś ramiona do pozycji pionowej i naciśnij mały zatrzask na spodzie wycieraczki. Znajduje się on w miejscu styku wycieraczki z metalowym ramieniem. Gdy zatrzask się odblokuje, wyjmij wycieraczkę. Teraz możesz przystąpić do montowania nowych. W metalowym haku umieść plastikowy adapter, jednak nie wciskaj go do końca. Dzięki temu będziesz mógł zamontować w nim wycieraczkę. Gdy już ją umieścisz w adapterze, ciągnij ją w górę, aż usłyszysz kliknięcie. Teraz możesz już opuścić ramię na szybę. Pamiętaj żeby podczas wymiany wycieraczek nie potrącić ich – mogą odpaść na szybę i spowodować jej pęknięcie.

Aby wycieraczki mogły prawidłowo pracować, niezbędny jest płyn do spryskiwaczy. Kontroluj jego ilość, żeby wycieraczki na sucho nie porysowały szyby twojego samochodu. Nigdy nie dopuszczaj do rozwarstwienia w nich gumowego pióra. Jeśli nie chcesz, aby twoja przednia szyba była porysowana, na bieżąco kontroluj stan wycieraczek i nigdy nie zwlekaj ich wymianą. Mają one nie tylko wpływ na dobry stan twojego samochodu, ale też na bezpieczeństwo podczas jazdy.