PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Wymiana uszczelki pod głowicą silnika. Jak uniknąć komplikacji?

  12 Sierpnia 2016

Wymiana uszczelki pod głowicą silnika. Jak uniknąć komplikacji?

Wymiana uszczelki pod głowicą silnika to koszmar senny każdego kierowcy

Uszkodzenie tego elementu to jedna z bardziej uciążliwych i kosztownych awarii. Jej oznaki są prawie niezauważalne i nieodczuwalne, dlatego istnieje ryzyko jej przeoczenia. Dzięki nam dowiesz się jak jej uniknąć, jak ją rozpoznać oraz jak wygląda naprawa.

Głowica pod uszczelką - jakie są powody awarii?

Uszczelka pod głowicą silnika to element, którego budowa - tak jak większości składowych układów w samochodzie - uzależniona jest od modelu pojazdu, którym się poruszamy (a raczej takich parametrów jak jednostka napędowa silnika). Bywa miedziana, metalowa lub kompozytowa i zawsze składa się z kilku warstw, które mają uodpornić ją na ciężkie warunki pracy - wysokie ciśnienie oraz ogromne amplitudy temperatury. Uszczelka pod głowicą wpływa na prawidłowe funkcjonowanie najważniejszego organu pojazdu - silnika. Długotrwałe użytkowanie samochodu wpływa jednak na stopniowe obniżanie się jakości tego elementu, który może się przepalać - wtedy konieczna jest natychmiastowa wymiana uszczelki pod głowicą. Ta awaria może bowiem prowadzić nawet do całkowitego rozregulowania pojazdu i wykluczenia go z ruchu drogowego.

Kiedy wymiana uszczelki pod głowicą jest konieczna?

Jeśli zauważyłeś duży ubytek płynu chłodniczego, biały dym wydobywający się z rury wydechowej i podnoszący się poziom oleju, wiedz, że z twoim samochodem coś jest nie w porządku. Co jeszcze powinno wzbudzić twoją czujność? Nie bagatelizuj „orzechowego” nalotu pod korkiem od płynu chłodniczego, trudności z rozruchem, zbyt wysokiej temperatury silnika, zapachu spalin wewnątrz samochodu i nierównej pracy silnika na wolnych obrotach. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów w swoich samochodzie - nie ignoruj go. Zwlekanie z naprawą może spowodować dużo poważniejsze skutki awarii - a w rezultacie przełożyć się na podniesienie kosztów naprawy. Zbyt późno wykonana wymiana uszczelki pod głowicą silnika może doprowadzić nawet do zatarcia silnika.    

Wymiana uszczelki pod głowicą - najpierw diagnostyka!

Ponieważ wymiana uszczelki pod głowicą jest jedną z najbardziej koniecznych napraw w pojeździe, warto upewnić się najpierw, że jest ona konieczna. Jeśli chcesz być całkowicie pewien, że to na pewno uszkodzona uszczelka, nie musisz od razu jechać do mechanika. Kup w internecie zestaw do wykrywania spalin w układzie chłodzenia i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Pamiętaj, że silnik w czasie testu musi być zimny. Jeśli test zakończy się niekorzystnym wynikiem, jak najszybciej udaj się do serwisu samochodowego. Oczywiście warto także regularnie serwisować swój pojazd i sprawdzać stan techniczny wszystkich elementów pojazdu - zwłaszcza, by upewnić się, że wymiana uszczelki pod głowicą silnika nie będzie nam potrzebna.

Jak wygląda wymiana uszczelki pod głowicą silnika?

Wymiana uszczelki głowicy silnika to jedna z poważniejszych napraw – wymaga demontażu bardzo dużej ilości elementów, m.in. napędu rozrządu. Po wyjęciu głowicy jest ona sprawdzana pod kątem szczelności, jej powierzchnia montażowa jest poddawana kontroli i obróbce mechanicznej, a powierzchnia bloku silnika przygotowywana do założenia nowej uszczelki. Aby uniknąć poważnych napraw w związku z koniecznością wymiany uszczelki głowicy silnika, warto przeprowadzać regularną i prawidłową diagnostykę. Dzięki temu zaoszczędzisz na poważnych i bardzo kosztownych awariach. Zapraszamy do naszego Auto Serwisu Wadowicka w Krakowie - dla naszych profesjonalistów, wymiana uszczelki pod głowicą to żaden problem. Dokonają oni kompleksowej diagnozy problemu i dobiorą najbardziej optymalne środki naprawy awarii. Z nami Twoje auto jest w dobrych rękach!

Wymiana uszczelki pod głowicą silnika. Jak uniknąć komplikacji?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.