Wymiana uszczelki pod głowicą silnika. Jak uniknąć komplikacji?

wymiana uszczelki pod głowicą (1)

Wymiana uszczelki pod głowicą silnika to koszmar senny każdego kierowcy

Uszkodzenie tego elementu to jedna z bardziej uciążliwych i kosztownych awarii. Jej oznaki są prawie niezauważalne i nieodczuwalne, dlatego istnieje ryzyko jej przeoczenia. Dzięki nam dowiesz się jak jej uniknąć, jak ją rozpoznać oraz jak wygląda naprawa.

Głowica pod uszczelką – jakie są powody awarii?

Uszczelka pod głowicą silnika to element, którego budowa – tak jak większości składowych układów w samochodzie – uzależniona jest od modelu pojazdu, którym się poruszamy (a raczej takich parametrów jak jednostka napędowa silnika). Bywa miedziana, metalowa lub kompozytowa i zawsze składa się z kilku warstw, które mają uodpornić ją na ciężkie warunki pracy – wysokie ciśnienie oraz ogromne amplitudy temperatury. Uszczelka pod głowicą wpływa na prawidłowe funkcjonowanie najważniejszego organu pojazdu – silnika. Długotrwałe użytkowanie samochodu wpływa jednak na stopniowe obniżanie się jakości tego elementu, który może się przepalać – wtedy konieczna jest natychmiastowa wymiana uszczelki pod głowicą. Ta awaria może bowiem prowadzić nawet do całkowitego rozregulowania pojazdu i wykluczenia go z ruchu drogowego.

Kiedy wymiana uszczelki pod głowicą jest konieczna?

Jeśli zauważyłeś duży ubytek płynu chłodniczego, biały dym wydobywający się z rury wydechowej i podnoszący się poziom oleju, wiedz, że z twoim samochodem coś jest nie w porządku. Co jeszcze powinno wzbudzić twoją czujność? Nie bagatelizuj „orzechowego” nalotu pod korkiem od płynu chłodniczego, trudności z rozruchem, zbyt wysokiej temperatury silnika, zapachu spalin wewnątrz samochodu i nierównej pracy silnika na wolnych obrotach. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów w swoich samochodzie – nie ignoruj go. Zwlekanie z naprawą może spowodować dużo poważniejsze skutki awarii – a w rezultacie przełożyć się na podniesienie kosztów naprawy. Zbyt późno wykonana wymiana uszczelki pod głowicą silnika może doprowadzić nawet do zatarcia silnika.

 

wymiana uszczelki pod głowicą (1)

 

Wymiana uszczelki pod głowicą – najpierw diagnostyka!

Ponieważ wymiana uszczelki pod głowicą jest jedną z najbardziej koniecznych napraw w pojeździe, warto upewnić się najpierw, że jest ona konieczna. Jeśli chcesz być całkowicie pewien, że to na pewno uszkodzona uszczelka, nie musisz od razu jechać do mechanika. Kup w internecie zestaw do wykrywania spalin w układzie chłodzenia i postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Pamiętaj, że silnik w czasie testu musi być zimny. Jeśli test zakończy się niekorzystnym wynikiem, jak najszybciej udaj się do serwisu samochodowego. Oczywiście warto także regularnie serwisować swój pojazd i sprawdzać stan techniczny wszystkich elementów pojazdu – zwłaszcza, by upewnić się, że wymiana uszczelki pod głowicą silnika nie będzie nam potrzebna.

Jak wygląda wymiana uszczelki pod głowicą silnika?

Wymiana uszczelki głowicy silnika to jedna z poważniejszych napraw – wymaga demontażu bardzo dużej ilości elementów, m.in. napędu rozrządu. Po wyjęciu głowicy jest ona sprawdzana pod kątem szczelności, jej powierzchnia montażowa jest poddawana kontroli i obróbce mechanicznej, a powierzchnia bloku silnika przygotowywana do założenia nowej uszczelki. Aby uniknąć poważnych napraw w związku z koniecznością wymiany uszczelki głowicy silnika, warto przeprowadzać regularną i prawidłową diagnostykę. Dzięki temu zaoszczędzisz na poważnych i bardzo kosztownych awariach.

Zapraszamy do naszego Auto Serwisu Wadowicka w Krakowie – dla naszych profesjonalistów, wymiana uszczelki pod głowicą to żaden problem. Dokonają oni kompleksowej diagnozy problemu i dobiorą najbardziej optymalne środki naprawy awarii. Z nami Twoje auto jest w dobrych rękach!