ENUA

  Wszystkie artykuły

Z rowerem na wakacjach. Jak bezpiecznie przewozić sprzęt na dachu samochodu?

  05 Lipca 2016

Z rowerem na wakacjach. Jak bezpiecznie przewozić sprzęt na dachu samochodu?

Wakacje z rowerem to świetna okazja do spędzenia aktywnie czasu zarówno z rodziną, jak i paczką znajomych

Dzięki dwóm kółkom możemy dojechać w miejsca, w które normalnie byśmy nie trafili, łatwo i szybko zwiedzić okolicę, poznać miasto od nietypowej strony ścieżek rowerowych, zrelaksować się na łonie przyrody. Pewne jest, że biorąc rower na wakacje nie będziemy się nudzić. Pojawia się tylko jeden problem – jak zabrać go ze sobą na wymarzony urlop?

 

Najpopularniejszy i najwygodniejszy sposób to bagażnik rowerowy na dachu samochodu. Dzięki niemu przewieziemy nawet kilka rowerów, w tradycyjnym bagażniku pozostanie wciąż mnóstwo miejsca, a widoczność kierowcy nie zostanie ograniczona. Poza tym, za jego pomocą przewieziemy także m.in. narty czy snowboard oraz jest on raczej niedrogi. Specjaliści twierdzą jednak, że bezpieczniej zainwestować w bagażnik ze średniej półki – dzięki niemu przewieziemy niemal każdy rower, a mocowania będą dużo solidniejsze.

Gdzie najlepiej kupić bagażnik rowerowy na dach?

Możemy zrobić to samemu w sklepie z akcesoriami samochodowymi lub w internecie, jednak bezpieczniej będzie, jeśli zgłosimy się z tym do sprawdzonego warsztatu samochodowe. Dobry mechanik samochodowy pomoże nam dobrać odpowiednie uchwyty i z pewnością lepiej je zamontuje. Dzięki temu oszczędzimy sobie nieprzewidzianych problemów i stresu podczas urlopu.

Aby zachować stuprocentowe bezpieczeństwo w przewożeniu rowerów na dachu samochodu, powinniśmy pamiętać o tym, że dach pojazdu jest w stanie utrzymać ciężar około 50 kg, więc niezbędna jest kontrola wagi pojedynczych rowerów – każdy z nich nie powinien ważyć więcej niż 20 kg. Co więcej, pamiętajmy o tym, że po zamontowaniu rowerów, wysokość naszego samochodu zdecydowanie zwiększy się – będziemy musieli uważać podczas wjeżdżania do tuneli, pod wiadukty, czy na podziemne parkingi. Przygotujmy się także na wzrost zużycia paliwa – zwiększenie wysokości samochodu jest równoznaczne ze zwiększeniem jego oporu aerodynamicznego.

 

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

O czym musimy jeszcze pamiętać, aby nasz wakacyjny wyjazd z rowerem był w pełni bezpieczny? Podczas montowania rowerów na dachu zdejmijmy z nich foteliki dla dzieci, bidony czy pompki, które pod wpływem silnego podmuchu powietrza podczas jazdy mogłyby odpaść od pojazdu lub spowodować wyrwanie całego roweru z bagażnika. Jeżeli posiadamy bagażnik na dachu od dłuższego czasu, warto przed urlopem udać się do auto serwisu, aby mechanik samochodowy sprawdził czy w jego mocowaniu nic się nie poluzowało i czy nasza podróż będzie w pełni bezpieczna. Pamiętajmy - to nasze bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu jest najważniejsze!

Z rowerem na wakacjach. Jak bezpiecznie przewozić sprzęt na dachu samochodu?
Z rowerem na wakacjach. Jak bezpiecznie przewozić sprzęt na dachu samochodu?
Z rowerem na wakacjach. Jak bezpiecznie przewozić sprzęt na dachu samochodu?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.