PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Czym jest EGR?

  20 Lipca 2021

Czym jest EGR?

Dbanie o pojazd, jak również regularne i odpowiednio wykonane przeglądy to podstawa do zapewnienia bezpiecznej jazdy. Jednak, części samochodu i jego silnika nie zawsze są znane każdemu kierowcy. Wydaje się to wiedzą zbędną, ale podczas awarii czy wypadku, nawet podstawowe informacje o wnętrzu auta, mogą okazać się niezwykle cenne, a tym samym pozwalają zaoszczędzić dużą część czasu oraz nerwów. Zdajemy sobie sprawę, iż niewiele osób wie, czym jest ERG w pojeździe. Dlatego, w niniejszym artykule odpowiemy na to pytanie oraz określimy istotność tego zaworu w samochodzie.

Czym jest EGR?

Skrót EGR oznacza “Układ recyrkulacji spalin”, z angielskiego “Exhaust Gas Recirculation”. Najczęstszym elementem kojarzonym z tym skrótem jest zawór EGR, który stanowi jednak wyłącznie część całego układu. Zatem, czym jest EGR w praktyce? Ten układ odpowiada za zmniejszenie zanieczyszczeń znajdujących w spalinach. Podczas pracy silnika, EGR wprowadza do układu zasilania pewną ilość spalin. Takie rozwiązanie zwiększa odparowywanie paliwa, obniża temperaturę spalania i utlenia niespalone w paliwie węglowodory.

Rodzaje układów EGR

Możemy wyróżnić dwa rodzaje układu EGR podzielone na zewnętrzną i wewnętrzną recyrkulację. Czym jest EGR wewnętrzny? Recyrkulacja wewnętrzna opóźnia zamknięcie zaworów wylotowych, przy otwartych zaworach dolotowych, zatem część spalin pozostaje w komorze spalania. Jednak, wymaga to zastosowania bardziej zaawansowanych konstrukcji układu rozrządu. Natomiast, układ EGR zewnętrzny charakteryzuje się tym, że spaliny pobierane są z kolektora wylotowego, a następnie kierowane do układu ssącego. Do odpowiedniego dawkowania używany jest zawór recyrkulacji, dzięki czemu układ zewnętrzny jest bardziej skuteczny. https://twojmechanik.com/2021/03/15/spaliny-a-rodzaj-paliwa/

Zawór EGR

Zawór EGR jest odpowiedzialny za zamykanie i otwieranie przepływu spalin. To część, która łączy układ wylotowy z dolotowym. Ma on na celu obniżenie zawartości tlenu w powietrzu dostarczanym do cylindrów, spowolnieniu procesu spalania oraz redukowaniu temperatury. Działanie zaworu nie wpływa na moc silnika dopóki jest sprawny. Jest to część, którą należy wymieniać stosunkowo często.

Czy zawór EGR jest potrzebny?

Bez tej części, układ EGR nie mógłby oczyścić spalin. Jednak poza tą funkcją, zawór EGR nie ma innych ważnych zastosowań. Jest często usuwany czy wyłączany, takie działania są możliwe, ale nielegalne. Cała integracja w układ EGR jest niezgodna z prawem. Zawór można usunąć i zastąpić go bypassem, który nie spełnia jego funkcji, ale jest podobny w budowie. Najlepiej jest wymienić zawór na nowy i przede wszystkim używać całego układu, mimo że jest on kosztowny. Dlatego zawór EGR jest jak najbardziej potrzebny.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.