Kilka słów o zawieszeniu

zawieszenie

Wahacze – istotny element zawieszenia

Zawieszenie pojazdu to jeden z jego najistotniejszych elementów! To właśnie w dużej mierze od niego zależy komfort prowadzenia samochodu, jaki i bezpieczeństwo jazdy. Ta część samochodu jest intensywnie eksploatowana, dźwiga ona cały ciężar samochodu a co za tym idzie, jej elementy w szybkim tempie ulec mogą uszkodzeniom.

W większości samochodów za łączenie zwrotnicy z nadwoziem samochodu odpowiada wahacz. Jest to podstawowy element zawieszenia w samochodzie, a jego uszkodzenie może powodować pęknięcia lub skrzywienia pozostałych elementów. Ten element dba o stabilność całego samochodu, dlatego musi być on sprawny. Gdy w naszym samochodzie pojawia się szarpanie przy ruszaniu, a pojazd nie skręca tak, jak powinien, oznacza to, że wahacz może być zużyty i konieczna będzie jego wymiana! Nie zwlekaj z tą naprawą – niesprawność tego elementu może grozić utratą panowania nad samochodem, a co za tym idzie zagrażać bezpieczeństwu jazdy!

 

zawieszenie

Zwróć uwagę na amortyzatory

Amortyzatory odpowiadają za tłumienie drgań spowodowanych nierównościami drogi. Sprawia to, że ulegają one uszkodzeniu, a komfort jazdy automatycznie się zmniejsza. Warto zaznaczyć, że zwykle do usterek amortyzatorów nie dochodzi gwałtownie i może być one ignorowane, dlatego jeśli poczujesz nawet najdrobniejszy sygnał niesprawności samochodu – sprawdź amortyzatory! Nie zapominaj, że stan amortyzatorów ma wpływ na działanie ABS, czy ESP! Dlatego warto dbać o ten element, a w przypadku jego uszkodzenia, jak najszybciej go wymienić.

Jak zadbać o zawieszenie?

W przypadku naszych polskich dróg, dbanie o dobry stan amortyzatorów może być trudnym do wykonania zadaniem. Jednak warto zwiększyć czujność podczas poruszania się po nich. Kiedy widzisz głęboką dziurę w drodze, jeśli to możliwe, omiń ją! Zmniejszysz w ten sposób zużycie zawieszenia. Warto również zrezygnować z szybkiego wjeżdżania na krawężnik. 

Pamiętaj, aby zawieszenie kontrolować co najmniej raz w roku! Jest ono jednym z najważniejszych układów w samochodzie, a jego niesprawność może mieć naprawdę poważne konsekwencje.