Geometria kół

Komputerowa geometria kół w Krakowie

Zauważyłeś ściąganie samochodu w lewo lub w prawo, gdy puszczasz kierownicę, jadąc po prostej drodze? Nie zwlekaj i udaj się do naszego serwisu – prawdopodobnie konieczne będzie prawidłowe ustawienie geometrii zawieszenia. Niewłaściwa geometria prowadzi do zużycia ogumienia.

Powinieneś zlecić sprawdzenie drogą komputerową geometrii kół, jeżeli:

  • wpadło ci w oko nieregularne zużycie opon;
  • kierowanie lub wykonywanie manewrów pojazdem sprawia ci problem;
  • uderzyłeś w przeszkodę kołem;
  • pojazd zarzuca lub ściąga;
  • kierownica nie wraca do swojej neutralnej pozycji po zakręcie;
  • kierownica jest skręcona, a pojazd jedzie nadal prosto;
  • kupiłeś nowe opony i nie chcesz ich szybko wymieniać;
  • wymieniłeś część układu kierowniczego bądź zawieszenie.
Zadzwoń i umów się na darmowy przegląd +48 (12) 269-29-00

Na poprawną geometrię kół składają się poniższe czynniki:

Zbieżność

Parametr określający położenie przednich i tylnych kół względem siebie. Gdy zbieżność jest źle ustawiona, dochodzi do nadmiernego zużycia opon. Jest to także szczególnie niebezpieczne podczas zakrętów czy podczas jazdy na mokrych nawierzchniach, kiedy istnieje prawdopodobieństwo niekontrolowanego poślizgu.

Kąt pochylenia

Kąt odchylenia od pionu koła widzianego z przodu pojazdu. Nadmierne nachylenie także prowadzi do nierównomiernego zużycia opon. Prawidłowy kąt nachylenia powinien być ustalony tak, aby podczas skrętu koła przylegały płasko do podłoża.

Kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy

Kąt, który zawiera się między osią sworzni zwrotnic, a prostą pionową w obydwu kołach. Nierówne ustawienie kół względem siebie może skutkować skrzywieniem kierownicy i efektem ściągania przy hamowaniu oraz jeździe.

W naszym serwisie przeprowadzamy diagnostykę geometrii zbieżności kół, a w razie potrzeby realizujemy komputerowe ustawianie zbieżności. Prace naszych techników mogą obejmować zarówno ustawienie zbieżności osi przedniej, jak i ustawienie zbieżności osi tylnej. Pamiętaj, jeśli wymieniłeś wahacz lub końcówkę drążka kierowniczego, musisz ustawić zbieżność, również po wymianie amortyzatorów. W innym wypadku, zaobserwujesz nierównomierne ścieranie się opon.

Jeśli szukasz laserowego ustawienia zbieżności zależy Ci na wysokim profesjonalizmie, zapraszamy do naszego serwisu.