PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Piszczące klocki hamulcowe, czyli oznaki, że czas je wymienić

  29 Listopada 2021

Piszczące klocki hamulcowe, czyli oznaki, że czas je wymienić

Najważniejszą część samochodu można śmiało nazwać hamulcami. W końcu od nich zależy bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Dlatego każda osoba poruszająca się samochodem powinna regularnie sprawdzać ich stan i serwisować je w odpowiednim czasie, co zapobiegnie nagłemu wystąpieniu problemów z układem hamulcowym. Warto rozważyć kilka oznak, które wskazują, że klocki hamulcowe w samochodzie wymagają pilnej naprawy.

Dlaczego klocki hamulcowe szybko się zużywają?

W mechanizmie hamulcowym klocki są materiałem eksploatacyjnym, są dociskane z dużą siłą do tarczy lub bębna hamulcowego, co prowadzi do ich naturalnego zużycia. Kierowca musi kontrolować pozostałą grubość okładziny ciernej na klocku i, gdy tylko stanie się zbyt cienka, wymienić je na nowe. Odbywa się to poprzez kontrolę wzrokową: jeśli grubość podszewki jest mniejsza niż 3 milimetry, nadszedł czas na wymianę klocków. Można też skupić się na przebiegu i zmieniać je co 20 tysięcy kilometrów.

Oznaki tego, że konieczna jest wymiana klocków hamulcowych

Pierwszą oznaką zużytych klocków jest charakterystyczny pisk podczas hamowania. Dzieje się tak dzięki specjalnej metalowej płytce wewnątrz podszewki, która powinna wydawać sygnał dźwiękowy, sygnalizując konieczność wizyty w serwisie samochodowym. Drugim znakiem będzie pojawienie się na felgach dużej ilości czarnego pyłu. Ten drobny proszek pochodzi z mocno startych padów. Trzeci znak to pojawienie się wibracji podczas hamowania. Kierowca czuje, że pedał hamulca gwałtownie się trzęsie podczas zatrzymywania się. Dzieje się tak nie tylko ze względu na klocki, ale także z powodu krzywizny tarcz hamulcowych. Wskaźnik błędu na desce rozdzielczej. Wiele samochodów jest wystarczająco inteligentnych, aby wyświetlać specjalny wskaźnik na desce rozdzielczej, gdy klocki hamulcowe się poddają. Niski poziom płynu hamulcowego. Kiedy wszystkie 8 klocków hamulcowych w samochodzie się zużyje, stają się one dość cienkie. Do dociśnięcia ich do tarczy potrzeba więcej płynu, więc można zauważyć niewielki spadek poziomu w układzie płynu hamulcowego. https://twojmechanik.com/2021/09/02/detailing-czy-warto-zabezpieczyc-samochod-po-zakupie/

Jak często należy wymieniać klocki hamulcowe?

Gdy kierowca prowadzi samochód w normalnych warunkach, nie naciska zbyt mocno na pedał hamulca i woli spokojną jazdę, a ponadto pogoda w okolicy jest łagodna i pojazd przechowywany jest w garażu – średni przebieg wyniesie 20 000 km rocznie. To oznacza, że kierowca będzie musiał wymieniać klocki co 3 lata lub co 60 000 km. Natomiast w przypadku, kiedy kierowca preferuje szybszą jazdę i zdarza mu się ostro zahamować przed światłami, klocki hamulcowe będą zużywać się szybciej – około 30 000 km lub 1-2 lata.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.