ENUA

  Wszystkie artykuły

Brak oleju w silniku – objawy

  05 Października 2020

Brak oleju w silniku – objawy

Nie tylko paliwo niezbędne jest do jazdy

Olej silnikowy to jeden z płynów, które są nieodzowne, aby nasz samochód funkcjonował sprawnie. Sprawdzanie jego poziomu, to umiejętność, którą powinien opanować każdy, kto zamierza jeździć samochodem. Dlaczego jest to tak ważne? Olej silnikowy spełnia w pracy naszego samochodu wiele funkcji:
  • Smaruje silnik, co pozwala na oddzielanie ruchomych jego części od siebie,
  • odprowadza ciepło i zapewnia stabilność temperatury w silniku,
  • uszczelnia silnik,
  • utrzymuje go w czystości,
  • chroni przed korozją.
To właśnie z powodu tych licznych funkcji olej silnikowy jest nieodzowny we właściwej pracy silnika, a jego brak w czasie pracy silnika prowadzi do zatarcia i zniszczenia jednostki napędowej.  

 

Jak rozpoznać brak oleju?

Zatem, wiedząc już, jak ważny jest olej silnikowy, powstaje kolejne pytanie. Jak się ustrzec przed zniszczeniem naszych silników, a więc w praktyce, jak rozpoznać brak oleju silnikowego? Pierwszym i podstawowym objawem, na który powinniśmy zwracać uwagę przed podróżą samochodem może być mała ilość oleju silnikowego na bagnecie, który wyciągamy ze zbiornika oleju. Bagnet ten pokaże nam miejsce, do jakiego sięga olej i powie nam, czy powinniśmy jeszcze przed podróżą uzupełnić płyn. Gdy na powierzchni, na której postawiliśmy samochód zobaczymy ciemną plamę, należy niezwłocznie sprawdzić poziom oleju, ponieważ plama ta, może być objawem jego wycieku. W identyfikacji problemu wycieku oleju może nam również pomóc kontrolka oleju, która zaświeca się w naszych samochodach, gdy poziom oleju jest niewłaściwy. Gdy taka kontrolka zaświeci się podczas podróży, musimy niezwłocznie zatrzymać samochód, ponieważ może ona być objawem braku oleju w silniku. Gdy z naszej rury wydechowej wydobywa się intensywny, szaroniebieski dym, jest to oznaka spalania się oleju, które powoduje jego szybkie ubytki. Powody takiego stanu są różne, lecz najczęstszym z nich jest uszkodzona uszczelka głowicy. Niezależnie jednak od powodu spalania oleju, pewnym jest, że gdy zobaczymy takie objawy, musimy zatrzymać nasz samochód i sprawdzić poziom oleju.

Bądźcie czujni!

Objawów wycieku oleju może być wiele. Niezależnie od przyczyny, w każdym z wypadków, brak oleju w silniku jest bardzo niebezpieczny dla naszego samochodu. Warto więc znać podstawowe objawy wycieku oleju, aby móc podróżować bezpiecznie. Liczne funkcje oleju sprawiają, że jest do jazdy niezbędny jak paliwo, a może nawet bardziej. Bądźcie więc czujni na objawy jego braku i pamiętajcie, aby często kontrolować jego poziom!

Brak oleju w silniku – objawy

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.