PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Diesel wcale nie musi dymić - jak dbać o swoje auto

  01 Czerwca 2020

Diesel wcale nie musi dymić - jak dbać o swoje auto

Samochody z silnikiem diesela od wielu lat podbijają rynek motoryzacyjny

Krąży na ich temat wiele opowieści na przykład takich, że Diesel musi dymić. Ale dzięki zastosowaniu filtrów DPF obalamy to stwierdzenie. Wystarczy wiedzieć jak odpowiednio radzić sobie z silnikiem by uniknąć dymienia.

1. Pojedź w dłuższą trasę raz na jakiś czas

Diesel nie lubi poruszania się w mieście, ponieważ nie ma możliwości na długotrwałe utrzymanie wysokich obrotów silnika oraz odpowiednie utrzymanie wysokiej temperatury układu wydechowego. Może to skutkować zapchaniem się filtra DPF. Dlatego najlepszą opcją by uniknąć problemów z filtrem jest wybranie się w dłuższą podróż tak by utrzymać stałą prędkość samochodu aby umożliwić wypalanie się filtra.

2. Zadbaj o silnik

Pamiętaj, że posiadając silnik z filtrem DPF, należy o niego zadbać stosując odpowiednie dla niego preparaty np. oleje niskopopiołowe.

3. Kontroluj filtr FAP

Jeśli posiadasz mokry filtr FAP dobrze będzie zadbać o systematyczne uzupełnianie poziomu płynu.

4. Zwracaj uwagę na sygnały dostarczane przez twój samochód.

Jeżeli zauważysz pogorszenie osiągów twojego samochodu albo większe zużycie paliwa, to może być sygnał. że twój filtr wymaga dokładnego czyszczenia.

5. Stosuj dodatki do paliwa

Korzystanie ze specjalnych dodatków przeznaczonych do paliwa, pomaga wypalić sadzę, która zbiera się na filtrze.

6. Regularnie wymieniaj filtr powietrza

Filtr powietrzny jest jedną z najtańszych wykorzystywanych części. Warto wymieniać go np. podczas corocznych przeglądów, ponieważ brudny filtr przepuszcza mniej powietrza. mniej powietrza w komorze spalania, to gorsze spalanie, a to ma wpływ na zwiększenie dymienia.

7. Ochrona turbosprężarki

Turbosprężarka jest dość kosztownym elementem, dlatego należy o nią odpowiednio dbać by służyła nam jak najdłużej. Przede wszystkim należy dać jej ostygnąć po zakończeniu pracy silnika. Uważa się, że dobrze jest zostawić pojazd unieruchomiony i przed wyłączeniem silnika pozostawić go na “luzie” jeszcze od 20 sekund do ok. 2 minut.

Diesel wcale nie musi dymić 

Znając te podstawowe strategie ochronne naszego silnika, będziemy mogli zawczasu zapobiec jego uszkodzeniu. Warto dodatkowo wspomnieć o szczególnym traktowaniu auta podczas zimy. W czasie obniżenia temperatury nasz diesel staje się bardziej wrażliwy na jakość tankowanego paliwa. Istotne jest również to, że nie powinien on długo pozostawać na pustym lub prawie pustym baku. Jeżeli już dojdzie do dymienia z rury wydechowej, dobrze jest zaobserwować kolor wydobywającego się dymu. Gdyż kilka rodzajów dymu w kilku różnych sytuacjach może oznaczać co innego. Jeżeli nauczymy się je odróżniać dużo łatwiej będzie nam hipotetycznie postawić diagnozę. Czarny dym - oznacza awarię układu wtryskowego. Niebieski dym - oznacza, że silnik bierze olej. Zbyt intensywnie biały - oznacza awarię układu chłodzącego.

Diesel wcale nie musi dymić - jak dbać o swoje auto
Diesel wcale nie musi dymić - jak dbać o swoje auto

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.