PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Uszkodzona opona - prosta usterka, a czy wiesz, jak naprawić?

  16 Marca 2020

Uszkodzona opona - prosta usterka, a czy wiesz, jak naprawić?

Czy często zdarza Ci się prosta i przyjemna jazda samochodem?

Jesteś szczęściarzem! Nie zawsze jednak szczęście nam dopisuje i zazwyczaj w najmniej nieoczekiwanych momentach życia kierowcy pojawia się problem np. w postaci uszkodzonej opony. Warto wiedzieć jak sobie radzić w takiej sytuacji.

Sprawdź stan opony 

Na samym początku, należy sprawdzić czy uszkodzona opona nadaje się do naprawy, czy może jej uszkodzenia od razu ją dyskwalifikują. Do naprawy nadają się wszystkie uszkodzenia, które powstały na skutek wbicia się w czoło bieżnika czegoś ostrego - jesli jednak opona została przebita od boku, wykluczamy możliwość naprawy. Każde pęknięcie, nacięcie lub wybrzuszenie zwiększa ryzyko wypadku w przyszłości.

W co warto się zaopatrzyć?

Obecnie w wielu samochodach nie umieszcza się koła zapasowego, warto zatem zaopatrzyć się w zestaw naprawczy (często występuje on zamiast koła zapasowego). Pomoże on nam podczas uszkodzonej opony (jeżeli uszkodzenie dotyczy tylko przodu bieżnika). Warto pamiętać, że według polskiego prawa, apteczka i koło zapasowe nie są wymagane jako obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu - nie oznacza to jednak, że nie warto ich wozić ze sobą na wypadek sytuacji kryzysowych. Warto także wykupić ubezpieczenie, w którego skład wchodzi pakiet wymiany koła. W razie zepsucia, dzwonimy po lawetę i pracownik wymienia nam zepsute koło na miejscu.   Dobrze jest zastanowić się nad oponami Run Flat. Są to opony, które po przebiciu pozwalają na dalszą jazdę, na odległość mniej więcej 80 km z prędkością ok. 80 km/h. Należy jednak zaznaczyć, że koszt ich eksploatacji jest wyższy (droższe opony, trudny montaż czy szybsze zużycie bieżnika) Występują jednak sytuacje,w których wymiana koła jest niezbędna. Dobrze jest wiedzieć jak ona powinna przebiegać.

10 prostych kroków, dzięki którym wymienisz koło:

1. Ustaw samochód na gładkiej i twardej powierzchni w bezpiecznym dla ciebie miejscu, po czym ustaw trójkąt ostrzegawczy. 2. Zaciągnij hamulec ręczny, a pod koła, które pozostaną na ziemi, podłóż kliny dla dodatkowego zabezpieczenia samochodu. 3. Wyciągnij z bagażnika koło zapasowe, lewarek i klucz do śrub. 4. Poluzuj delikatnie śruby. 5. Umieść koło zapasowe na ziemi pod samochodem tak, by w trakcie podnoszenia, w razie ześlizgnięcia się samochodu, spadł on na oponę a nie uderzył podwoziem o jezdnię. 6. Włóż lewarek pod auto jak najbliżej wymienianego koła, tak, aby oparł się o belkę konstrukcyjną. 7. Gdy koło znajdzie się już kilka centymetrów nad ziemią, odkręć je, zdejmij i wymień na zapasowe. 8. Przykręć koło, pamiętaj jednak by nie do końca dokręcać śruby. 9. Powoli opuść samochód i dokręć śruby. 10. Schowaj uszkodzone koło i wszystkie narzędzia do bagażnika i ciesz się nową jazdą, zachowując ostrożność. Po przejechaniu paru kilometrów możesz ponownie sprawdzić/dokręcić śruby, by upewnić się, że wymienione koło jest stabilne. Należy pamiętać, że po każdej naszej interwencji dobrze jest udać się do wulkanizatora, który sprawdzi stan naszych opon.

Uszkodzona opona - prosta usterka, a czy wiesz, jak naprawić?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.