PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Filtr DPF - czyli nie taki diabeł straszny jak go malują

  20 Lutego 2020

Filtr DPF - czyli nie taki diabeł straszny jak go malują

Coraz bardziej zanieczyszczone środowisko, wymusiło bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji spalin

Producenci samochodów wyszli naprzeciw i stworzyli filtr DPF - czyli filtr cząsteczek stałych. Jego podstawowe zadanie to wyłapywanie i redukowanie rakotwórczych cząsteczek sadzy, które są zawarte w spalinach. Jest to rodzaj filtra suchego, który nie wymaga częstej wymiany. Dość dużą wadą filtra DPF jest to, że nie działa prawidłowo w warunkach miejskich. Częste zatrzymywania samochodu, np. w korku powoduje, że filtr nie spełnia do końca swojego zadania. Mianowicie podczas gdy samochód rusza, rozpoczyna się regeneracja filtra, a przymusowe zatrzymanie przerywa ten proces. W konsekwencji wytworzony nadmiar paliwa dostarczony do cylindrów, spływa do miski olejowej, a nie ulega spaleniu. W przypadku, gdy taka sytuacja się powtarza, paliwo staje coraz bardziej zanieczyszczone i w takiej formie ulatnia się, co ma fatalne skutki dla powietrza.

Jak dbać o filtr DPF?

Warto w takim wypadku wybrać się od czasu do czasu na przejażdżkę poza miasto, aby zmusić filtr do prawidłowego działania. Trzeba pamiętać, że trwałość filtra można przedłużyć tankując olej napędowy wysokiej jakości. Tanim sposobem na dbanie o filtr jest regularne sprawdzanie i wymiana filtra powietrza. Koszt to mniej więcej 20-30 zł, a wymiana raz do roku jest wystarczająca. Niedrożny filtr powietrza może spowodować zwiększenie dymienia, co za tym idzie, produkowanie większej ilości spalin.

Jak często czyścić i wymieniać filtr?

Jedyne samodzielne czyszczenie filtra, które można wykonać. to po prostu zalecana jazda pozamiejska. Jeśli nie masz takiej możliwości i przez dłuższy czas filtr nie miał możliwości się oczyścić. to konieczna będzie wizyta na stanowisku diagnostycznym. U specjalistów filtr może zostać poddany dwóm sposobom czyszczenia: wymuszone wypalanie cząsteczek stałych oraz czyszczenie filtra. Czyszczenie polega na użyciu specjalnych środków chemicznych, które rozpuszczają nagromadzoną sadzę. Nie zawsze są to zadowalające sposoby i trzeba mieć na uwadze, że takie czyszczenia nie przywrócą urządzeniu pierwotnej sprawności. Jeśli okażą się niewystarczające, może zajść konieczność wymiany filtra na nowy, ale to bardzo kosztowna sprawa. Dlatego tak bardzo ważne jest regularne dbanie i czyszczenie filtra, żeby mógł działać jak najdłuższej i jak najlepiej. Ze względu na wysoki koszt czyszczenia czy wymiany filtra, dużo kierowców decyduje się na usunięcie filtra DPF ze swojego samochodu. Jest to unormowane w przepisach prawnych, a jazda takim samochodem po ulicach, podczas kontroli grozi mandatem w wysokości do 500 zł.

Filtr DPF - czyli nie taki diabeł straszny jak go malują
Filtr DPF - czyli nie taki diabeł straszny jak go malują
Filtr DPF - czyli nie taki diabeł straszny jak go malują

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.