PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Lampka ‘check engine’ - co może oznaczać i dlaczego nie panikować?

  14 Listopada 2019

Lampka ‘check engine’ - co może oznaczać i dlaczego nie panikować?

Kontrolki w autach informują nas o działaniu najważniejszych układów

Część z nich ma charakter wyłącznie informacyjny lub ostrzegawczy, a część wskazuje na konkretne usterki. Jedną z nich jest kontrolka silnika, której zapalanie się może być spowodowane wieloma przyczynami. Budząca obawy kontrolka „check engine” nie zawsze musi być powodem do paniki. Nie można jej jednak zignorować.

Co oznacza kontrolka “check engine”?

Zapalona kontrolka awarii silnika „check engine” spędza sen z powiek wielu kierowców. Tymczasem gdy taki komunikat pojawi się na zestawie wskaźników naszego samochodu, nie musimy od razu panikować. Kontrolka silnika w rzeczywistości informuje o wykryciu niezgodności elektrycznej przez sterownik silnika, która ma bezpośredni wpływ na jego osiągi i skład emisji spalin. System samodiagnostyki pokładowej reaguje na każde wykryte odchylenie, ale nie przy każdym wyświetla kontrolkę „check engine” – robi to dopiero, gdy mało istotna usterka powtórzy się któryś raz z rzędu. Wtedy właśnie kontrolka świeci się na żółty kolor.

Jakie błędy silnika może oznaczać kontrolka “check engine”?

Błędy dzielą się na chwilowe i stałe. Jeśli czujnik wyśle jednorazowy błąd, który później się nie pojawia, to zazwyczaj komputer gasi zapaloną kontrolkę po pewnym czasie, np. po zgaszeniu silnika. Jeśli natomiast po ponownym uruchomieniu kontrolka nie gaśnie, to sygnał że mamy do czynienia z usterką. Komputery sterujące otrzymują informacje o błędach w postaci kodów ustalonych indywidualnie przez każdego producenta. Dlatego w serwisie podpięcie komputera serwisowego pomaga ustalić miejsce awarii, czasem nawet wskaże konkretny problem. Inaczej jednak dzieje się, gdy wykryta usterka silnika okaże się poważna - kontrolka świeci się na czerwono: wtedy komunikat informujący o awarii silnika pojawi się od razu i nie gaśnie, jak to czasami ma miejsce w przypadku zlokalizowania przez sterownik chwilowych odchyleń od normy.

Czerwony alarm

Jeśli kontrolka świeci się na czerwono i nie gaśnie to oznaka, że wystąpiła poważna awaria i nie należy kontynuować jazdy. Wtedy, rzecz jasna, otrzymaliśmy ostrzeżenie o wykryciu nieprawidłowości w którymś z układów, ale jeśli wyświetlenie kontrolki nie wpłynęło na pracę samochodu, można bez obaw dokończyć podróż. Pamiętajmy, żeby nie odkładać w czasie zdiagnozowania przyczyny zaświecenia się komunikatu „check engine”. “Check engine” nie zawsze musi oznaczać poważną usterkę - nie należy jednak ignorować kontrolki, jesli się zapaliła. W przypadku, gdy dodatkowo silnik stracił moc i przełączył się w tryb awaryjny, natychmiastowo powinniśmy udać się do serwisu w celu naprawy awarii.

Lampka ‘check engine’ - co może oznaczać i dlaczego nie panikować?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.