PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Kiedy powinno się wymienić uszczelkę pod głowicą? Czyli o tym ile to kosztuje i dlaczego się psuje.

  05 Czerwca 2019

Kiedy powinno się wymienić uszczelkę pod głowicą? Czyli o tym ile to kosztuje i dlaczego się psuje.

Jaką funkcję pełni uszczelka pod głowicą? Kiedy możemy zobaczyć, że jest zepsuta? Czy można samemu ją wymienić? Ile kosztuje wymiana uszczelki pod głowicą? To tylko część pytań związanych z tym tematem.

Uszczelka pod głowicą – co to takiego?

Jest takie miejsce w samochodzie, gdzie głowica łączy się z blokiem cylindrów. Uszczelka podgłowicowa to taki element, który umieszcza się pomiędzy głowicą, a kadłubem silnika. Zadaniem takiej uszczelki jest odizolowanie oleju i płynu chłodniczego, które przepływają odpowiednimi kanałami. Panują tam dość wyjątkowo ciężkie warunki, dlatego montowana tam uszczelka nie zawsze wytrzymuje wysokiej temperatury i ciśnienia. Choć osobom nie interesującym się mechaniką może wydawać się, że jest to mały nieistotny element, ale nic bardziej mylnego. Uszczelka pod głowicą pełni bardzo istotną funkcję, bez niej silnik nie byłby w stanie działać.

Jak poznać, że doszło do awarii uszczelki?

Co może świadczyć o tym, że uszczelka pod głowicą w naszym samochodzie uległa awarii? Poniżej lista kilku najpopularniejszych oznak.

- Zmniejszona praca silnika.

- Plamy oleju w płynie chłodniczym.

- Ubytki w płynie chłodniczym.

- Spaliny w kolorze białym.

- Nierówna praca silnika na tzw. luzie.

Jednak nie warto od razu panikować i zakładać uszkodzenie uszczelki pod głowicą. Część z tych objawów może być powodowane przez zupełnie inne usterki.

Wymiana uszczelki.

W zasadzie wymiana uszczelki to dość skomplikowany zabieg, który często wymaga demontażu np. rozrządu, dlatego nie wskazana jest tutaj napraw na własną rękę. Takie zadanie lepiej powierzyć specjaliście. Sama uszczelka jest niedroga i jej koszt wynosi zazwyczaj pomiędzy 30, a 150 zł. Najdroższa tutaj jest sama wymiana, która może kosztować nawet 5 tysięcy złotych.

Dlaczego to takie drogie? Przede wszystkim dlatego, że wymiana uszczelki wymaga od mechanika bardzo dużej ilości pracy. Co więcej, praca, którą musi wykonać, jest bardzo trudna. Wymaga od mechanika niebywałej wiedzy i precyzji, dlatego też nie każdy fachowiec jej się podejmie i nie każdy zrobi to dobrze.

 

Kiedy powinno się wymienić uszczelkę pod głowicą? Czyli o tym ile to kosztuje i dlaczego się psuje.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.