PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Przebita opona – jak postępować?

  24 Sierpnia 2018

Przebita opona – jak postępować?

Do jednych z najczęstszych awarii w samochodach możemy zaliczyć "złapanie kapcia". Może się ona przytrafić każdemu. Co jeśli taka usterka wyjdzie w momencie kiedy do serwisu mamy daleko i trzeba poradzić sobie samemu? Poniżej krótki poradnik.

Niezbędne narzędzia

Na początek warto wymienić przedmioty oraz sprzęt, który przyda nam się przy wymianie przebitej opony.
  • Koło zapasowe
  • Lewarek
  • Klucz do kół
  • Kamizelka odblaskowa
  • Trójkąt ostrzegawczy

Kwestie bezpieczeństwa

Po pierwsze powinnyśmy zjechać gdzieś na pobocze lub zaparkować auto na pobliskim parkingu. Poruszamy się wtedy bardzo powoli. Następnie należy wbić 1 bieg oraz zaciągnąć hamulec ręczny. Zanim zabierzemy się do jakiejkolwiek wymiany nie wolno nam zapomnieć o włączeniu świateł awaryjnych, ubraniu odblaskowej kamizelki oraz wystawieniu trójkąta ostrzegawczego. Bezpieczeństwo to zawsze pierwszy priorytet. Następnie blokujemy koła za pomocą np.: większych kamieni, aby samochód nigdzie nam "nie uciekł".

Krok po kroku

Po wyjęciu lewarka, zapasowego koła ( lub dojazdowego) oraz klucza do kół, rozpoczynamy luzowanie śrub, które mocują koła. Potem mocujemy lewarek w odpowiednim miejscu. Musi być on równo ustawiony oraz na pewnym gruncie. Następnie podnosimy samochód na taką wysokość, aby bez problemu zdjąć koło. Teraz odkręcamy śruby do końca, zdejmujemy koło i zastępujemy je zapasowym ( lub dojazdowym). Na początku przykręcamy ręcznie śruby, a następnie za pomocą klucza dokręcamy metodą na krzyż. Na koniec opuszczamy auto z lewarka, próbujemy jeszcze raz dokręcić śruby jak najmocniej i udajemy się do serwisu, aby wymienili koło na standardowe.

Niektóre przebite opony można naprawić, jednak nie we wszystkich przypadkach jest to zalecane.

Przebita opona – jak postępować?

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.