PL EN UA

  Wszystkie artykuły

BMW – historia z Bawarią w tle

  14 Sierpnia 2018

BMW – historia z Bawarią w tle

Marka z historią

Koncern BMW obecnie kojarzony jest z marką produkującą samochody oraz motocykle. Historia jego rozpoczęła się jednak od branży lotniczej. Za założycieli przedsiębiorstwa uznaje się Karla Rappa oraz Gustava Otto. Wszystko zaczęło się w 1916 roku. Firma nosiła wtedy nazwę Bayerische Flugzeug Werke (BFW), czyli Bawarska Fabryka Samolotów. Produkowali oni silniki lotnicze, motocykle i hamulce kolejowe. Rok później jednak zmienili nazwę na Bayerische Motoren Werke (BMW) i tak już pozostało do obecnych czasów.

Burzliwy początek

Początek historii motoryzacji BMW przyjmuje się na rok 1923, w którym pokazali oni po raz pierwszy motocykl BMW R32. Pierwszy samochód pojawił się za to w 1928 roku i był to model Dixi 3/15. Miał on otwierany dach oraz rozpędzał się do 80 km/h.

Podczas II wojny światowej koncern przeszedł na przemysł zbrojeniowy i wytwarzał silniki do samolotów. Po zakończeniu wojny, pierwszym samochodem wyprodukowanym przez koncern był BMW 501, którego produkcja rozpoczęła się 1951 roku. W tych latach produkowano na licencji włoskiej BMW Isetta, które charakteryzowało się wsiadaniem do auta po otwarciu przedniej części pojazdu.

Rosnący sukces

W latach 60-tych produkcja BMW skupiała się na produkcji aut klasy średniej. W tym czasie pokazany został model 1500. Do popularności i sukcesu marki przyczyniły się również wygrane w wyścigach. W latach 70-tych powstało BMW Serii 6 – chciano połączyć luksus ze sportowym charakterem. W 1983 roku Nelson Piquet wygrał mistrzostwa świata Formuły 1 samochodem Brabham BMW BT52.

Koncern BMW cały czas się rozwija i powstają nowe modele samochodów. Warto wspomnieć o znaczeniu loga przedsiębiorstwa. Nie było ono nigdy zmieniane i oznacza krąg śmigła w barwach Bawarii. Jest to połączenie korzeni lotniczych oraz alpejskiej krainy. Ciekawostką może być to, że w Monachium, niedaleko siedziby BMW, znajduje się muzeum firmy. Podzielone jest ono na 7 części, np.: stylistyka, technologia, sport, itd.

BMW – historia z Bawarią w tle

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.