PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Mercedes-Benz – historia powstania marki

  29 Czerwca 2018

Każdy zapewne słyszał o kultowej marce motoryzacyjnej jaką jest Mercedes-Benz. Uznawana jest za jedną z najpopularniejszych i najstarszych brandów na świecie. Historia marki liczy już ponad 100 lat. Od czego jednak to wszystko się zaczęło?

Początek historii zaczyna się od dwóch mężczyzn, którzy niezależnie od siebie tworzyli model pojazdu. Byli to Karl Benz oraz Gottlieb Daimler. Oboje przyczynili się do rozwoju transportu indywidualnego. Pod koniec roku 1883 Karl zakłada firmę Benz&Co, a Gottlieb w 1890 roku Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG).

Oba przedsiębiorstwa tworzą, konstruują i rozwijają firmy. Karl Benz dwa lata po założeniu Benz&Co skonstruował silnik do napędu pojazdu trójkołowego, a Daimler współpracując z Wilhelmem Maybachem opatentowali szybkoobrotowy silnik spalinowy.

Obie firmy pragnęły, aby ich produkty stawały się coraz to bardziej rozpoznawalne. Na początku znakami towarowymi były nazwiska twórców, które niosły za sobą jakość. Jeśli chodzi o przedsiębiorstwo Benz&Co to nazwa była chroniona, ale zostało zmienione logo, z koła zębatego na wieniec laurowy otaczający nazwisko Benz w 1909 roku. Natomiast Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) na przełomie wieków zmieniło markę na "Mercedes". Nazwa pochodziła od imienia córki pioniera Emila Jellinka. Był on wielkim zwolennikiem postępu technicznego i motoryzacji. W roku 1897 zamówił on swój pierwszy samochód od Daimlera. Był to pojazd z napędem pasowym i dwucylindrowym silnikiem o mocy 6 KM. Dodatkowo na życzenie klienta został zbudowany model Phonix z silnikiem 8-konnym w 1898 roku. Były to pierwsze automobile drogowe na świecie z silnikiem czterocylindrowym.

Początkiem roku 1900 Jellinek zamawia 36 pojazdów z nowym silnikiem „Daimler-Mercedes”, a zaledwie kilka tygodni później kolejne 36 samochodów o mocy 8 KM.

Dwa przedsiębiorstwa: Benza i Daimlera połączyły się podczas trwania I wojny światowej. Połączenie Daimler-Benz było jednym z najdłuższych w historii motoryzacji. Przetrwało do 1998 roku.

Przy budowie samochodów kierowali się takimi kryteriami, jak: innowacja, jakość, fascynacja oraz bezpieczeństwo. Dzisiejsza kolekcja liczy ok. 550 pojazdów. W tym są samochody osobowe, auta wyścigowe oraz pojazdy użytkowe Mercedes-Benz oraz wcześniejszych marek Benz i Daimler.

W 2016 roku powstało muzeum marki Mercedes w Stuttgarcie.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.