PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Mechanizm różnicowy – do czego służy?

  15 Czerwca 2018

Każdy w swoim samochodzie ma zamontowany mechanizm różnicowy, inaczej zwany dyferencjałem. Czy wiemy jednak na czym polega jego praca?

Co ciekawe mechanizm różnicowy został wymyślony przez Chińczyków wiele wieków temu. Jego zadaniem jest kompensacja różnicy prędkości obrotowej półosi kół osi napędowej podczas pokonywania torów o różnych długościach. Inaczej mówiąc służy on do tego, aby koła na osi napędzanej nie obracały się z taką samą prędkością.

Głównym zadaniem mechanizmu jest umożliwienie samochodowi pokonywanie zakrętów. Chodzi o to, że podczas skrętu, koło zewnętrzne ma do pokonania dłuższą drogę niż wewnętrzne. Skutkiem tego jest to, że koło ze strony zewnętrznej musi obracać się szybciej niż ze strony wewnętrznej. Gdyby nie dyferencjał, to auto ślizgałoby się na drodze.

Mechanizm różnicowy składa się z kilku kół zębatych, które są stożkowe. Zamknięte są one w specjalnej wirującej obudowie, która jest połączona z kołem talerzowym.

W samochodach możemy znaleźć dwa rozwiązania dla mechanizmu różnicowego. Może być on z napędem na przednie koła lub na tylne. W przypadku pierwszym, gdzie dyferencjał jest na przednie koła, jest on zespolony ze skrzynią biegów. Jest to także prostsze oraz tańsze rozwiązanie, dlatego na rynku znajdziemy więcej pojazdów z napędem na przednią oś. Jeśli chodzi o mechanizm różnicowy na tylne koła to jest on schowany w metalowej obudowie pomiędzy kołami napędzanymi.

Jeśli chodzi o trwałość mechanizmu różnicowego, to jest to raczej wytrzymały element w samochodzie. Jednak warunkiem takiej wytrzymałości jest odpowiednia eksploatacja. Nie jest na przykład zalecane szybkie oraz nagłe ruszanie z miejsca z piskiem opon.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.