Odgrzybianie klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego – obowiązek na wiosnę?

Klimatyzacja to bardzo pożyteczny wynalazek. Każdy kto posiada takie udogodnienie w samochodzie na pewno się o tym przekonał. Latem przyjemnie chłodzi, a w zimie pomaga w odparowaniu szyb. Jednak jak powinnyśmy o nią dbać?

Oprócz prawie samych zalet posiadania klimatyzacji ma ona jednak jedną wadę. Spora ilość wilgoci pojawia się w kanałach wentylacyjnych, co sprzyja pojawianiu się bakterii, które mogą być groźne dla człowieka. Dlatego też raz na 12 miesięcy zaleca się odgrzybianie klimatyzacji. Najlepiej robić to na wiosnę, ponieważ więcej jest wilgoci w powietrzu w zimie oraz na jesieni.

Dodatkowym czynnikiem mobilizującym do odgrzybienia klimatyzacji może być nieprzyjemny zapach uwalniający się podczas pracy wentylacji samochodowej. Może to oznaczać dość duży rozwój środowiska bakteryjnego, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jedną z takich chorób jest chociażby legionelloza, która może doprowadzić do ślepoty.

Pamiętajmy, że przy odgrzybianiu klimatyzacji konieczne jest także wymienienie filtra kabinowego. Bez tego nie pozbędziemy się wszystkich bakterii.

Głównie są 3 sposoby na pozbycie się bakterii. Pierwsza z nich to ozonowanie, gdzie nie jest konieczne używanie środków chemicznych. Następnie można dokonać odgrzybiania klimatyzacji za pomocą metody ultradźwiękowej, gdzie stosuje się specjalnego rozpylacza. Do ostatnich sposobów należy użycie pianki dezynfekującej, którą rozprowadza się za pomocą aerozolu. Należy zrobić to bardzo dokładnie, inaczej nie pozbędzimy się wszystkich bakterii.

Warto pamiętać, że brak serwisowania klimatyzacji wiąże się z krótszym eksploatowaniem urządzenia. Zadbajmy o swój komfort w podróży.