ENUA

  Wszystkie artykuły

Główne przyczyny niesprawności sprzęgła

  04 Sierpnia 2017

Mimo, że popularność automatycznych skrzyń biegów wciąż rośnie, to manualne przekładnie wciąż są jednymi z najczęściej występujących. Każdy właściciel samochodu wie, że jest ono jednym z najważniejszych elementów w każdym pojeździe. Niezwykle istotne jest więc zachowanie go w dobrej kondycji i szybkie reagowanie w razie wychwycenia jakichkolwiek nieprawidłowości.

Kiedy powinniśmy zacząć się martwić o nasze sprzęgło? Zaniepokoić powinien nas przede wszystkim dźwięk, który może być sygnałem usterki. Gdy sprzęgło zaczyna hałasować tak, że jego głośność przekracza dźwięki wydobywające się z silnika - może oznaczać to zużycie łożyska lub brak wstępnego naprężenia łożyska na docisku. Hałas może wynikać również przez nieprawidłowo zainstalowany wysprzęglik. Jeśli już zdecydowaliśmy się jednak na nowe sprzęgło, a ono wciąż wydaje nieprzyjemne dźwięki - najpewniej jest to wina źle zamontowanego mechanizmu, wystarczy bowiem, że tarcza sprzęgłowa zostanie umieszczona nieprawidłowo i problem znów się pojawia.

Kolejnym znakiem może być dla nas szarpanie samochodu. Jeżeli auto szarpie w trakcie ruszania lub zmiany biegów wówczas możemy być już pewni, że doszło do awarii! Problem ten pojawia się najczęściej przy nierównomiernym przyleganiu tarczy sprzęgłowej do docisku. Zdarza się również, że pomiędzy powierzchnie robocze dostaje się czasami smar lub olej, który może powodować charakterystyczne szarpanie.

Ważne, byśmy reagowali na wszystkie zauważone przez nas nieprawidłowości. Uszkodzone sprzęgło może przyczynić się do uszkodzenia skrzyni biegów. Nie czekajmy więc z wymianą sprzęgła, bowiem konsekwencje mogą być poważne. W Auto Serwis Wadowicka dokonamy kompleksowego przeglądu i naprawimy zepsute sprzęgło!

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.