Jak poprawnie eksploatować klimatyzację?

car-791346_1920

W upalne dni klimatyzacja samochodowa bardzo ułatwi nam podróżowanie. Obecnie jest to standard w wyposażeniu samochodowym. Warto wiedzieć, że to urządzenie dość złożone technologicznie – wymaga poprawnej eksploatacji. Niewłaściwe użytkowanie jej może prowadzić do nieefektywnego działania oraz szkodzić zdrowiu.

W gorące, letnie dni temperatura wewnątrz samochodu dochodzi nawet do 50-60 stopni Celsjusza. Część kierowców popełnia istotny błąd w tej sytuacji – włączając klimatyzację na maksymalną wartość i czekając na zewnątrz, aż temperatura się ochłodzi. Takie zachowanie może prowadzić do szoku termicznego spowodowanego wejściem do mocno schłodzonego wnętrza i narazić nas tym samym na złapanie poważnej infekcji. Ponadto takie działania źle wpływają na funkcjonowanie samego układu klimatyzacji, który w krótkiej chwili musi poradzić sobie z pokonaniem dużej różnicy temperatur.

Optymalna temperatura dla kierowcy mieści się w przedziale 19-21 stopni Celsjusza. Dodatkowo, przy korzystaniu z klimatyzacji ma znaczenie ustawienie kierunku nawiewów. Niezdrowe jest nastawienie strumienia chłodnego powietrza bezpośrednio na którąkolwiek część ciała. Najkorzystniejszym będzie kierunek na podsufitki bądź szyby pojazdu.

Nie można zapominać również, jak ważnym aspektem poprawnej eksploatacji jest regularny serwis. Nawet użytkując bardzo poprawnie klimatyzację nie zapobiegniemy dostawaniu się do jej środka różnych zanieczyszczeń. Mogą one prowadzić do rozwijania się grzybów i pleśni, które później będą się dostawały do naszego organizmu. Dlatego niezbędne jest dokonywanie regularnych przeglądów w profesjonalnym serwisie, zazwyczaj co dwa – trzy lata bądź w przypadku, kiedy nasza klimatyzacja nie jest odpowiednio wydajna, szyby parują czy też z wentylacji wydobywa się nieprzyjemny zapach.

W Auto Serwis Wadowicka zapewniamy bezpłatny przegląd samochodowy na linii diagnostycznej i oraz profesjonalne usługi serwisowe.