Wspomaganie kierownicy

 

W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie samochodu bez wspomagania kierownicy. Oprócz aut sportowych, właściwie każdy model pojazdu jest w nie wyposażony. Jazda samochodem nie musi wiązać się już z wyczerpującym wysiłkiem fizycznym i męczącymi manewrami skręcania. 

Układ wspomagania kierownicy jak sama nazwa wskazuje zaprojektowany został, by wspomóc nasze prowadzenie pojazdu. Nie tylko poprawia komfort naszej jazdy, ale i bezpieczeństwo. Nie musimy obawiać się, że w trakcie sytuacji wymuszającej na nas dokonanie niespodziewanego manewru, nie będziemy w stanie na czas odpowiednio ustawić kół pojazdu. Układ wspomagania kierownicy możemy podzielić na hydrauliczny, elektryczny i pneumatyczny. Dwa pierwsze rodzaje stosowane są najczęściej w samochodach osobowych, a w ostatni zaopatrywane są przede wszystkim samochody ciężarowe.

Hydrauliczne wspomaganie kierownicy montowane jest przede wszystkim w pojazdach osobowych, a cały układ oparty jest na pompie hydraulicznej. Pompa pracuje przez cały czas, bez względu na to, czy w danym momencie kierownica jest skręcana, czy nie. Dzięki wykorzystywanemu w układzie zaworze ciśnieniowemu, niezależnie od obrotów jednostki napędowej – utrzymywane jest wysokie ciśnienie. Układ ten bywa jednak wadliwy, najpowszechniejszą usterką jest zerwany pasek klinowy lub awaria pompy. Przyczynia się również do zwiększenia zużycia paliwa i jest dodatkowym obciążeniem dla silnika.

Elektryczne wspomaganie kierownicy jest nieco wydajniejsze od hydraulicznego. Jego główną zaletą jest również fakt, że nie obciąża silnika, a energia jest mu potrzebna tylko w trakcie wykonywania manewru skręcania i pobierana jest z alternatora. Układ elektryczny jest też prostszy w działaniu i rzadziej się psuje. Jeśli jednak zdarzy nam się awaria może być kosztowniejsza, bowiem najprawdopodobniej wymagana będzie wówczas wymiana całego zespołu elektrycznego.