PL EN UA

  Wszystkie artykuły

Łańcuchy śniegowe – kiedy i jak ich używać?

  28 Października 2016

Łańcuchy śniegowe – kiedy i jak ich używać?

Łańcuchy śniegowe to element wyposażenia samochodu, o którym przypominamy sobie przy okazji krytycznych warunków drogowych – w wypadku oblodzenia lub mocnego zaśnieżenia

Jako że w dużych miastach ich posiadanie nie jest wymagane, większość z nas kupuje je głównie przed wyjazdem na ferie zimowe czy po prost przed wyjazdami do górskich miejscowości. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu i jak ich używać.

Łańcuchy śniegowe na opony

Łańcuchy śniegowe to inwestycja na długie lata, więc warto wybrać taki zestaw, który ma atest i certyfikat. Jeśli zdecydujemy się na sprzęt pochodzący z przypadkowego źródło, może on powodować liczne uszkodzenia samochodu. Warto zapamiętać, że producenci łańcuchów oferują jeden typ do kilkunastu rozmiarów ogumienia, dlatego wymiana auta nie musi wiązać się z koniecznością wymiany całego zestawu. Jak zamontować łańcuchy na oponach? Należy pamiętać, że zakładamy je zawsze na dwa lub cztery koła – zależnie od tego w jaki rodzaj napędu wyposażony jest nasz samochód. Pierwsze zakładanie łańcuchów warto przeprowadzić jeszcze przed wyjazdem, gdyż może być bardzo stresujące i trudne. Po założeniu sprawdź, czy łańcuchy nie mają kontaktu z jakimś elementem nadwozia lub zawieszenia.    

Jak jeździć z założonymi łańcuchami śniegowymi?

Przede wszystkim nie możesz jeździć szybciej niż 50 km/h oraz zbytnio ich eksploatować na nieośnieżonych odcinkach dróg. Ne buksuj też kołami – zdecydowanie skróci to żywotność łańcuchów. Ruszaj spokojnie i bez gwałtownego przyspieszania. Na bieżąco też kontroluj ich napięcie i prawidłowe ułożenie. Pamiętaj też o odpowiednim przechowywaniu łańcuchów – trzymaj je w suchym miejscu. Podczas ich mycia sprawdź czy nie są uszkodzone. Jeśli zauważysz, że jest z nimi coś nie tak, koniecznie oddaj je do specjalistycznego serwisu. Jeśli chcesz też w prawidłowy sposób przechowywać opony letnie, zachęcamy do skorzystanie z oferty Auto Serwisu Wadowicka. Oferujemy przechowywanie całego kompletu opon przed 9 miesięcy tylko za 29 złotych.

Umów się na
bezpłatny przegląd
Twoje samochodu

UMÓW SIĘ

Przegląd jest bezpłatny i bez zobowiązań

Kończy Ci się ważność
przeglądu rejestracyjnego
samochodu?

Umów się na przegląd!

UMÓW SIĘ

Ceny urzędowe i jednolite w całym kraju

Inne artykuły:

Gwarancja na wykonane usługi i zamontowane części honorowana na terenie całej Polski.