Jak działa napęd hybrydowy?

mercedes-1327610_1920

Napęd hybrydowy to połączenie silnika spalinowego i elektrycznego. Mogą one pracować na przemian lub jednocześnie. Silnik elektryczny najczęściej pełni rolę generatora energii elektrycznej. Może być więc prądnicą i ładować akumulatory w wyniku zarówno napędzania silnikiem spalinowym, jak i w wyniku hamowania silnikiem. Silnik elektryczny nie jest więc tym głównym w samochodzie hybrydowym – używany jest kiedy silnik spalinowy nie jest efektywny.

Czym różni się więc silnik spalinowy od elektrycznego? Ten pierwszy to urządzenie cieplne, które uzyskuje energię kinetyczną podczas spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Prawidłowe działanie uzyskuje on dopiero kilkanaście minut po uruchomieniu. Związane jest to z faktem, że poprawnie funkcjonuje dopiero po uzyskaniu sprzyjającej mu temperatury. Niewątpliwym utrudnieniem jest także skrzynia biegów, której nie odnajdziemy w elektrycznym silniku. Zaletą tego drugiego jest również fakt, że zajmuje on mniej miejsca, jest łatwiejszy w instalacji oraz nie potrzebuje czasu na rozgrzanie, by działać szybciej. Utrudnieniem związanym z silnikiem elektrycznym jest długi czas ładowania akumulatorów oraz krótki zasięg.

Napęd hybrydowy wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Skonstruowany został tak, by niwelował niedoskonałości tradycyjnego silnika. Możemy wyszczególnić trzy rodzaje napędów hybrydowych: szeregowe, równoległe i szeregowo-równoległe. W pierwszym przypadku silnik spalinowy jest napędem dla generatora zasilającego silnik elektryczny. W hybrydzie równoległej silnik spalinowy jest połączony z kołami, a elektrycznie wspomaga jego działanie. Ostatni rodzaj to połączenie dwóch pierwszych rozwiązań.

Czy samochód o napędzie hybrydowym jest lepszy? Z całą pewnością proces eksploatacji jest tańszy. Jedną z głównych zalet jest bowiem oszczędność paliwa, a także mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Hybrydy spełniają normy emisji CO2, więc nie są objęte żadnymi zakazami np. wjazdu do centrum miast. Samochody hybrydowe coraz częściej zaczynają się opłacać i za jakiś czas nie będą już tak naprawdę żadną nowością. Być może zastąpią nawet te tradycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *