Jak przygotować samochód na upalne dni?

samamamamaochód

Piękna pogoda, wakacyjny czas i długie urlopy sprzyjają wycieczkom samochodowym. Warto więc zadbać o nasz samochód, by nie uprzykrzył nam zaplanowanego wyjazdu. Wbrew pozorom, to jazda w słoneczne dni może być bardziej niebezpieczna od tej w kiepskich warunkach pogodowych.

Upały nie wpływają korzystnie na kondycję naszego samochodu. Okazuje się również, że i kierowcy gorzej radzą sobie za kierownicą. Piękna pogoda usypia bowiem naszą czujność i sprawia, że nie jesteśmy tak skoncentrowani na drodze, jak podczas niekorzystnych warunków drogowych. Gorące powietrze nas męczy, a nie zawsze możemy pozwolić sobie na uruchomienie klimatyzacji, a jeśli już ją odpalamy to przy nadmiernej eksploatacji jest ona dodatkowym obciążeniem dla silnika.

Dlaczego gorzej radzą sobie nasze samochody? Ich zła kondycja może wynikać np. z nieuzupełnienia przed trasą płynu chłodzącego. Należy również sprawdzić, czy prawidłowo działa wentylator chłodnicy. Jak powinniśmy jednak zareagować, gdy płyn chłodniczy już się zagotował? Zauważając parę wodną, która wydobywa się spod maski powinniśmy zjechać na pobocze i wyłączyć silnik. Nie wolno od razu otwierać maski! Wysokie ciśnienie w układzie chłodzenia, po otwarciu maski może rozszczelnić układ. Kiedy silnik już ostygnie trzeba sprawdzić poziom płynu chłodzącego. Jeśli jego ilość wciąż mieści się w granicach normy i możliwe jest uruchomienie silnika wówczas możemy jechać dalej.

Niezwykle istotnym działaniem jest również zadbanie o prawidłowy poziom oleju silnikowego. Jego głównym zadaniem jest bowiem chłodzenie silnika. Najważniejszą czynnością, o której zawsze powinniśmy pamiętać jest obserwacja samochodu i szybkie reagowanie w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości. Nie warto próbować dojechać do celu za wszelką cenę, niezreperowany na czas pojazd może unieruchomić nas na parę dni. Pokonując niewielkie odległości na co dzień, istnieje niebezpieczeństwo niezauważenia niektórych usterek. Planując dłuższą trasę warto oddać samochód do przeglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *