Hamowanie awaryjne

pexels-photo-125514

Często zdarza się tak, że podczas wieczornej jazdy, przed samochodem pojawia się niepodziewana przeszkoda. Jak możemy w takiej sytuacji uniknąć wypadku? Kiedy odbywamy kurs prawa jazdy rzadko mamy do czynienia z nauką reagowania na niespodziewane zdarzenia. Musimy sami być świadomi tego, że sytuacja na drodze jest dynamiczna i należy być przygotowanym na każdą ewentualność.

Na kursach uczą, że kierowca powinien hamować do ostatniej chwili, po czym puścić pedał hamulca tuż przed skręceniem kierownicy. Jednak mimo rozwoju różnych systemów ułatwiających awaryjne hamowanie, ilość niedoświadczonych kierowców, która z roku na rok rośnie powoduje, że z powodu braku odpowiedniej wiedzy mają oni problemy z użyciem takiej technologii. Przekłada się to na wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku.

Najczęstszym błędem kierowców, którzy używają systemu ABS, jest puszczanie hamulca podczas omijania przeszkody. Jest to niewłaściwe, ponieważ dzięki temu zaburza się funkcjonowanie całego systemu i przez to wydłuża się droga hamowania i wzrasta możliwość wpadnięcia w poślizg i spowodowania wypadku. Manewr ten powinien zacząć się od skutecznego hamowania, dzięki któremu będziemy mieli kontrolę nad samochodem.

Refleks to bardzo ważna cecha kierowców. Pedał hamulca powinniśmy wcisnąć z maksymalną siłą od razu, jak tylko zauważymy na drodze przeszkodę. Przy takim manewrze pamiętajmy o odpowiednim ułożeniu rąk na kierownicy – dłonie powinny znajdować się na godzinie za piętnaście trzecia, dzięki czemu wykonamy szybki skręt bez krzyżowania rąk.

Istotną kwestią jest również przyczepność kół do podłoża. Wbrew pozorom, podczas trwania ulewy przyczepność jest lepsza niż w momencie pojawienia się pierwszych kropel deszczu. Nawierzchnia staje się wtedy bardzo śliska i możliwość wpadnięcia w poślizg jest niezwykle duża. Zwracajmy uwagę na dziury i kałuże, dzięki którym nie trudno o uszkodzenie samochodu. Dostosujmy prędkość do warunków pogodowych, oraz pamiętajmy o czujności i szybkim reagowaniu na drogowe sytuacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *