Wspomaganie kierownicy

pexels-photo-100654

W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie samochodu bez wspomagania kierownicy. Oprócz aut sportowych, właściwie każdy model pojazdu jest w nie wyposażony. Jazda samochodem nie musi wiązać się już z wyczerpującym wysiłkiem fizycznym i męczącymi manewrami skręcania.  Czytaj dalej

Jak dbać o lakier samochodowy?

auto-384543_1920

Każdy posiadacz auta wie, że stan lakieru to wizytówka całego pojazdu. Warto jednak zdać sobie sprawę że narażony jest on na dużą eksploatację i wymaga szczególnych zabiegów kosmetycznych. Letni czas szczególnie go osłabia, ponieważ promienie Słońca źle wpływają na jego kondycję.

Czytaj dalej

Jak działa układ paliwowy?

 

ferrari-2151243_1920

Główną funkcją układu paliwowego jest napełnienie cylindrów paliwem i powietrzem w takiej ilości, by gwarantowała poprawny przebieg spalania. Niezwykle istotne jest również, by miara ta była wystarczająca do powstania energii cieplnej w odpowiedniej ilości.

Czytaj dalej

Jak działa napęd hybrydowy?

mercedes-1327610_1920

Napęd hybrydowy to połączenie silnika spalinowego i elektrycznego. Mogą one pracować na przemian lub jednocześnie. Silnik elektryczny najczęściej pełni rolę generatora energii elektrycznej. Może być więc prądnicą i ładować akumulatory w wyniku zarówno napędzania silnikiem spalinowym, jak i w wyniku hamowania silnikiem. Silnik elektryczny nie jest więc tym głównym w samochodzie hybrydowym – używany jest kiedy silnik spalinowy nie jest efektywny.

Czytaj dalej

Poduszki powietrzne

pexels-photo-28597 (1)

Poduszki powietrzne są jednym z najważniejszych elementów pasywnego systemu bezpieczeństwa w samochodzie. Obok pasów odpowiadają za nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy i niejednokrotnie ratują życie. Dlatego tak istotne jest prawidłowe działanie poduszek powietrznych, by w razie ewentualnego zdarzenia drogowego zareagowały poprawnie.

Czytaj dalej

Hamowanie awaryjne

pexels-photo-125514

Często zdarza się tak, że podczas wieczornej jazdy, przed samochodem pojawia się niepodziewana przeszkoda. Jak możemy w takiej sytuacji uniknąć wypadku? Kiedy odbywamy kurs prawa jazdy rzadko mamy do czynienia z nauką reagowania na niespodziewane zdarzenia. Musimy sami być świadomi tego, że sytuacja na drodze jest dynamiczna i należy być przygotowanym na każdą ewentualność.

Czytaj dalej